Skip to content

Bio

Bio

Adam Czerwiński rozpoczął swoją karierę muzyczną w połowie lat 80. jako wibrafonista Big Bandu Gdańsk Jerzego Partyki. Traf jednak chciał, że znamy go dzisiaj jako znakomitego perkusistę. Decyzję o poświęceniu się w pełni temu instrumentowi podjął podczas warsztatów jazzowych w Chodzieży, dokąd – z braku wibrafonu – pojechał w roli bębniarza.

Od tamtej pory jego gra zapewniała stabilny fundament rytmiczny wielu znanym i cenionym muzykom. Znalazły się wśród nich takie postaci polskiej sceny jazzowej jak Zbigniew Namysłowski, Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Karolak czy Janusz Muniak.

Osobny rozdział w działalności Adama to współpraca z muzykami amerykańskimi, takim jak Art Farmer, Garry Bartz, John Abercrombie, Larry Goldings, Bennie Maupin czy Karen Edwards. Oprócz tego perkusista dał się poznać także jako kompozytor, aranżer i band leader.

W środowisku znany przede wszystkim jako wieloletni, zaufany współpracownik Jarosława Śmietany, z którym nagrał ponad dwadzieścia płyt i zagrał setki koncertów jako stały członek jego zespołu. Po przedwczesnej śmierci lidera Adam Czerwiński został inicjatorem, producentem i współtwórcą podwójnego albumu “Friends – Music of Jarek Śmietana”, na którym wspaniały, muzyczny hołd złożyło utraconemu przyjacielowi kilkudziesięciu muzyków z całego świata, w tym Krzesimir Dębski, Piotr Baron, John Scofield,Jerry Goodman, Eddie Henderson i wielu innych. Płyta ta, poddana procesowi masteringu w Abbey Road Studios, została wydana także na nośniku winylowym.

Najnowszy okres muzycznej aktywności Adama Czerwińskiego to między innymi współpraca z wybitnym skrzypkiem Nigelem Kennedym zarówno w studiu, jak i w zróżnicowanych stylistycznie programach koncertowych, obejmujących repertuar od muzyki klasycznej po interpretacje utworów Jimiego Hendriksa. Wartym odnotowania momentem w karierze Adama był występ w londyńskim Royal Albert Hall obok takich sław jak Jean-Luc Ponty oraz Robert Plant. W ciągu ostatnich trzech dekad Adam Czerwiński koncertował łącznie w kilkudziesięciu krajach, włączając w to tak egzotyczne zakątki świata jak Japonia, Ameryka Południowa, Bliski Wschód czy Australia.

Zasłużony na polu edukacji muzycznej jako wykładowca warsztatów muzycznych w całej Polsce, Adam Czerwiński przez dziesięć lat prowadził własne zajęcia w Gdańsku w ramach polsko-niemieckiej współpracy kulturowej pod egidą fundacji Pojednanie – udokumentowane trzema albumami, nagranymi przez uczestników warsztatów. Perkusista jest także laureatem wyróżnień przyznawanych przez opiniotwórcze czasopisma branżowe Jazz Forum oraz Gitara i Bas. Oprócz oczywistego, bezpośredniego wkładu jako wykonawca i kompozytor, Adam Czerwiński przyczynił się do popularyzacji muzyki jazzowej w Polsce jako współzałożyciel słynnego festiwalu “Jazz w Lesie”, który od 1996 gromadzi co roku znakomitych wykonawców i oddanych słuchaczy z kraju i zagranicy.

Bio

Timeline

  • 2018 – Koncerty z projektami MAP, Friends oraz w trio z Wojciechem Karolakiem i Markiem Napiórkowskim.
  • 2017 – Nagrania do płyty “Kiedy byłem…” z największymi przebojami polskiej piosenki ubiegłego stulecia, dokonane w Gdańsku jako trio MAP z Marcinem Wądołowskim i Piotrem Lemańczykiem oraz gościnnym udziałem Grzegorza Skawińskiego.
  • 2016 – Nigel Kennedy „My World”.
  • 2015 – „My Guitar Therapy” to już druga płyta, jaką Adam Czerwiński nagrał z Marcinem Wądołowskim.
  • 2014 – Podwójny album „Friends – Music of Jarek Śmietana” wydany w pierwszą rocznicę śmierci gitarzysty. Płyta Emila Kowalskiego z serii „Swingujące 3miasto”, na której wystąpili m.in. Leszek Możdżer i Sławek Jaskułke.
  • 2011 – Wojciech Staroniewicz „A ‘FreAK-aN Project”.
  • 2009 – Jarek Śmietana Band przywołuje legendę gitary elektrycznej płytą „Psychedelic – Music of Jimi Hendrix”. Kolejny album Adama Czerwińskiego „Pictures“ tym razem w trio z udziałem Darka Oleszkiewicza i Larry’ego Koonse’a.
  • 2007 – Płyta „Polish Standards” w składzie Śmietana/Karolak/Czerwiński.
  • 2005 – Album „Raindance“ Adama Czerwińskiego i Darka Oleszkiewicza nagrany w Los Angeles z udziałem Larry’ego Goldingsa i Larry’ego Koonse’a. W Japonii pod nazwą Hollywood Trio „Up For Air” ukazują się utwory z płyty “Hollywood Album” z Goldingsem i Oleszkiewiczem, wzbogacone o nowe nagrania tego składu.
  • 2004 – Płyta „A Story Of Polish Jazz” Jarka Śmietany z udziałem czołówki polskiego jazzu (Majewski, Wróblewski, Matuszkiewicz, Karolak, Stańko, Urbaniak, Szukalski, Muniak, Miśkiewicz, Namysłowski, Dębski), a także amerykańskiego saksofonisty Benniego Maupina. Do nagrania tytułowego Śmietana zaprosił także dwójkę raperów i DJ-a.
  • 2003 – “Live At The Cracow Philharmonic Hall” – Koncertowy album kwintetu Jarka Śmietany z Nigelem Kennedym.
  • 2002 – Autorska płyta Adama Czerwińskiego „Hollywood Album” zarejestrowana w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Bennie Maupina, Darka Oleszkiewicza i Jarosława Śmietany.
  • 2000 – Jarek Śmietana i Gary Bartz nagrywają „African Lake”.
  • 1999 – Album „Speak Easy” jako wynik współpracy zespołu Jarka Śmietany i Johna Abercrombie.
  • 1996 – Płyta „Phone Consultations” Jarosława Śmietany z Wojciechem Karolakiem nagrana w studiu S-3 Polskiego Radia.
  • 1994 – Album “Quartet” Jarka Śmietany zostaje płytą roku według magazynu Gitara i Bas.
  • 1993 – Do swojego nowego zespołu Adama Czerwińskiego zaprasza Jarosław Śmietana.
  • 1989 – Jako członek kwartetu New Presentation Wojciecha Niedzieli nagrywa album „Lonesome Dancer” z wokalistką Lorą Szafran, obwołany płytą roku przez czytelników Jazz Forum.
  • 1986 – Kończy PSM 2-go stopnia już jako zdeklarowany perkusista; przyjmuje zaproszenie do kwartetu Janusza Muniaka, z którym gra przez następne 2 lata. Następnie występuje z zespołem D-Box oraz składach związanych z grupą Young Power.
  • 1981 – Wyjazd do Gdańska w celu podjęcia nauki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, w klasie perkusji. Początkowo interesuje się jednak głównie wibrafonem.
  • 1965 – Adam Czerwiński urodził się 2 lipca w Nowem nad Wisłą. Od dziecka zafascynowany muzyką, szczególnie instrumentami perkusyjnymi, bierze udział w konkursach dla zespołów szkolnych i festiwalach muzyki sakralnej.